Dolar 18,6317
Euro 19,2233
Altın 1.048,92
BİST 4.977,64
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Aksaray 16°C
Az Bulutlu
Aksaray
16°C
Az Bulutlu
Per 14°C
Cum 13°C
Cts 12°C
Paz 10°C

Osmanlı Başkentleri Sırasıyla Nerelerdir?

Osmanlı Başkentleri nerelerdir? Osmanlı Devleti’nin başkentlerini sırasıyla öğrenin. Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti İznik mi? MEB kitaplarına göre Osmanlı başkentleri nerelerdir?

Osmanlı Başkentleri Sırasıyla Nerelerdir?
REKLAM ALANI
29 Temmuz 2022 21:12 | Son Güncellenme: 29 Temmuz 2022 23:19

Osmanlı başkentleri tarih boyunca en önemli merkezlerden biri haline gelmiştir. Osmanlı Devleti başkent yaptığı şehirleri her alanda geliştirmiş ve ön plana çıkarmıştır. Osmanlı Devleti döneminde toplam 3 kez başkent değişmiştir. Kimi zaman fethedilen bölgelere yakın yerler seçilerek başkent yapılmış kimi zamanda en önemli şehir başkent olarak kabul edilmiştir.

Bu yazımızda Osmanlı Devleti’nin tarih boyunca sırasıyla başkentleri nereler olmuş onları öğreneceksiniz. Hangi şehrin kaç yıl başkent olarak kabul edildiğini de yazımıza ekledik.

Osmanlı Başkentleri Nerelerdir?

Osmanlı Devleti hüküm sürdüğü yıllar esas alınacak olursa toplam 3 kez başkent değişikliğine gitmiştir. Osmanlı’nın ilk kurulduğu dönemlerde Bursa başkent ilan edildi. Savaşların başlamasıyla birlikte balkanlara daha yakın olabilmek için Edirne başkent ilan edilmiş. 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesiyle birlikte İstanbul başkent ilan edilmiştir.

  • İlk başkent: Bursa (1326 – 1365 yılları arasında Osmanlı Devleti’ne başkentlik yapmıştır. Bursa 29 yıl boyunca Osmanlı’ya başkentlik yapmıştır.
  • İkinci başkent: Edirne (1365 – 1453 yılları arasında Edirne Osmanlı Devleti’ne İstanbul fethedilinceye kadar başkentlik yapmıştır. Edirne 88 yıl boyunca Osmanlı’nın başkentliğini elinde bulundurdu.
  • Üçüncü son başkent: İstanbul (1453 – 1923 yılları arasında İstanbul Osmanlı Devleti’nin 470 yıl başkentliğini yapmıştır. Böylelikle Osmanlı’nın en uzun başkentliğini İstanbul yapmıştır.

Söğüt, İznik ve Bilecik Başkent Değil Mi?

Osmanlı Devleti’nin ilk kuruluş yıllarında Söğüt, İznik ve Bilecek gibi bölgeleri sıklıkla duyarsınız. Kimi tarihçilere göre Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti İznik olarak kabul edilir. Ancak ünlü tarihçi Halil İnalcık Osmanlı Devleti’nin kuruluş yılının 1302 olduğunu kabul eder ve bu yıl öncesindeki başkentleri kabul etmez. Söğüt, İznik ve Bilecik gibi yerleri başkent olarak değil de, Osmanlı’nın kuruluş bölgeleri olarak kabul etmek daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Yaygın olarak Osmanlı Başkentleri denilince Söğüt, İznik ve Bilecik gibi bölgelerde sayılır. Fakat tarihçiler bunun doğru olmadığını düşündükleri için bu yerleri başkent olarak kabul etmezler. Bazı kaynaklarda ise Osmanlı’nın ilk başkenti Söğüt yazmaktadır.

İlişkili Yazı
Gönül Dağı Dizisi Nerede Çekiliyor? Gedelli Nerede

Osmanlı’nın İlk Başkenti: Bursa

Osmanlı’nın ilk başkenti her zaman Bursa olarak kabul edilmiştir. Osmanlı kuruluş evresinden devlet evresine geçtiğinde resmi olarak başkentin varlığından bahsedebiliriz. Orhan Bey tarafından fethedilen Bursa başkent ilan edilmiştir. 1326 tarihinden 1365 tarihine kadar Bursa 29 yıl boyunca Osmanlı’nın başkentliğini elinde bulundurmuştur.

Savaşların artmasıyla birlikte sınırlar genişlemiş ve Osmanlı savaş alanlarına daha yakın olabilmek için başkentini Edirne’ye taşımıştır.

Osmanlının ilk başkenti neresidir?

Osmanlı Devleti’nin kuruluş öncesi başkenti Söğüt diyebiliriz. Ancak devlet olarak nitelendirildiğinde ilk başkenti Bursa’dır.

Osmanlı Başkentleri hangi padişah?

Bursa Orhan Bey döneminde başkent olmuştur.
Edirne I.Murat döneminde başkent olmuştur.
İstanbul Fatih Sultan Mehmet döneminde başkent olmuştur.

Osmanlı döneminde Türkiye’nin başkenti neresidir?

Osmanlı Devleti yıkıldıktan sonra Türkiye kuruldu. Onun öncesinde Osmanlı Devleti vardı ve başkenti İstanbul’du.

İznik Osmanlıya kaç yıl başkentlik yaptı?

İznik 1331-1335 yılları arasında 4 yıl Osmanlı Devletine başkentlik yapmıştır.

Osmanlı İkinci Başkenti ; Edirne

Osmanlı Devleti balkanlara rahat ilerleyebilmek ve merkezi otoriteyi güçlendirmek adına Murat Hüdavendigar döneminde başkentini Bursa’dan Edirne’ye taşımıştır. Edirne İstanbul’un fethedilmesine kadar başkentlik yapmıştır. Osmanlı tarafından Edirne’ye birçok eser de kazandırılmıştır.

Osmanlı Son Başkenti : İstanbul

Osmanlı Devleti’nin son ve en büyük başkenti İstanbul olmuştur. Peygamber Efendimizin hadisine nail olan Fatih Sultan Mehmet’in 1453 tarihinde İstanbul’u fethetmesiyle kadim şehir İstanbul Osmanlı’nın son başkenti olarak kabul edilmiştir.

İstanbul Osmanlı’nın yıkılışı olan 1923 tarihine kadar başkentlik yapmıştır. Dünya’da çok önemli bir şehir olan İstanbul’a Osmanlı birçok önemli eserleri de kazandırmıştır.

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesiyle birlikte oraya Anadolu’dan Türkler göç ettirilmiş ve bölgenin Türkleşmesi sağlanmıştır. Zamanla politikasında başarılı olan Osmanlı İstanbul’u Türk şehri haline getirmiştir. Cumhuriyet kurulduğu dönemlerde yapılan nüfus mübadelesiyle de İstanbul’da yaşayan Yunanlılarda Yunanistan’a dönmüşlerdir.

REKLAM ALANI
ETİKETLER:
İsmim Cemre, eskilhaber.com sitesinde haberler ve yaşamla ilgili için yol gösterici, bilgilendirici içerikler paylaşıyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.